ماهواره ایران شهردار مدیریت مدیریت شهرداری

ماهواره: ایران شهردار مدیریت مدیریت شهرداری شورای شهر اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی وام مسکن جهت اقشار ضعیف و میانگین است نه دهک‌های اوج

رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: این اقشار میانگین و ضعیف هستند که باید به دادشان برسیم و به آنها تسهیلات مسکن بدهیم نه اینکه به دهک های ۴ به اوج وام خرید مسکن پردا

وام مسکن جهت اقشار ضعیف و میانگین است نه دهک‌های اوج

وام مسکن جهت اقشار ضعیف و میانگین است نه دهک های بالا

عبارات مهم : صندوق

رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: این اقشار میانگین و ضعیف هستند که باید به دادشان برسیم و به آنها تسهیلات مسکن بدهیم نه اینکه به دهک های ۴ به اوج وام خرید مسکن پرداخت کنیم.

به گزارش مهر، بیش از ۳ سال و نیم از راه اندازی صندوق بعد انداز مسکن یکم می گذرد؛ این صندوق که باهدف زیاد کردن سهم تسهیلات بانکی در تأمین مالی خرید مسکن راه اندازی شد، به اندیشه های وزیر راه و شهرسازی و مشاوران و همفکران اقتصادی و مالی وی در این وزارتخانه مبنی بر لزوم اعطای تسهیلات مسکن با استفاده از سیستم بعد انداز برمی گردد؛ این روش در دوران وزارت مسکن و شهرسازی عباس آخوندی در دولت هفتم (۷۲ تا ۷۶) نیز اجرا شد.

وام مسکن جهت اقشار ضعیف و میانگین است نه دهک‌های اوج

اگرچه روش اعطای تسهیلات با استفاده از بعد انداز در زمانی که آخوندی نخستین بار تکیه بر مسند وزارت مسکن را تجربه می کرد، موفق بود و تعداد زیادی خانوار منزل دار شدند، ولی علت آن، یکی پایین بودن قیمت تورم مسکن در آن وقت و دیگری پوشش مناسب مبلغ وام نسبت به قیمت مسکن بود.

با این حال به نظر می رسد روش منزل دار شدن با استفاده از سیستم بعد انداز در سال های اخیر به دلایلی چون اوج بودن قیمت تورم مسکن و همچنین غیر قابل آینده نگری بودن بازار به علت نبود ثبات کافی در بازارهای موازی مانند سود سپرده تسهیلات، قیمت ارز و قیمت سکه و طلا نتوانسته اثرگذاری دهه ۷۰ را داشته باشد.

رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: این اقشار میانگین و ضعیف هستند که باید به دادشان برسیم و به آنها تسهیلات مسکن بدهیم نه اینکه به دهک های ۴ به اوج وام خرید مسکن پردا

از سوی دیگر علی رغم استقبال خوب از صندوق بعد انداز مسکن یکم در شهرهای کوچکتر به علت ثبات نسبی در بازار مسکن در شهرهایی غیر از کلانشهرها، بانک عامل بخش مسکن با مسئله عدم استقبال از این صندوق در پایتخت کشور عزیزمان ایران و برحی کلانشهرها مواجه هست؛ بااهمیت ترین عامل آن نیز، طولانی بودن وقت انتظار جهت دریافت این تسهیلات و پوشش کمتر از ۵۰ درصدی هزینه خرید واحدهای مسکونی با استفاده از این تسهیلات هست. چراکه شهروندان پایتخت به علت وجود وحشت از زیاد کردن ناگهانی مسکن در طول یک سال انتظار جهت دریافت تسهیلات، ترجیح می دهند از سایر انواع تسهیلات خرید مسکن (وام خرید مسکن با استفاده از اوراق تسهیلات مسکن) علی رغم گران بودن آن استفاده کنند.

دولت به وام مسکن یارانه بدهد

در همین ارتباط، محمود بهمنی، مدیر کل سابق بانک مرکزی در گفت وگو با خبرنگار مهر راجع به نقش تسهیلات مسکن در منزل دار شدن مردم گفت: مسکن به موتور محرکه اقتصاد شهرت دارد. اگر این بخش راه بیفتد، بسیاری از بخش های وابسته اعم از صنعت و خدمات نیز فعال شده است و حجم نسبتا بزرگی از اشتغال ایجاد خواهد شد. گفته می شود ۱۷۸ صنعت به طور مستقیم با بخش مسکن مرتبط هستند که با راه اندازی مجدد این بخش، آنها نیز به حرکت درمی آیند.

وی با اشاره به اظهار نظر بعضی مسئولان بانکی بخش مسکن مبنی بر اینکه تسهیلات خرید مسکن جهت دهک های چهارم به اوج طراحی شده است هست، افزود: در دنیا تسهیلات مسکن جهت اقشار میانگین و ضعیف جامعه هست؛ در کشور عزیزمان ایران نیز اوضاع تقریبا مشابه هست. چون با ارقامی که به عنوان وام مسکن به مردم پرداخت می شود، نمی توان واحدهای مسکونی مورد نظر اقشار مرفه را حریداری کرد.

وام مسکن جهت اقشار ضعیف و میانگین است نه دهک‌های اوج

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: دهک های بالایی جامعه عمدتا در واحدهای مسکونی ۶۰۰ میلیون تومان به اوج زندگی می کنند، بنابراین وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن درصد ناچیزی از مبلغ مسکن مورد نظر آنها را پوشش می دهد.

به گفته مدیر کل سابق بانک مرکزی، این اقشار میانگین و ضعیف جامعه هستند که دولت باید به دادشان برسد و تسهیلات مسکن متناسب با درآمد آنها و با وقت طولانی و میانگین ۲۰ ساله به آنها پرداخت کند.

رئیس کل سابق بانک مرکزی گفت: این اقشار میانگین و ضعیف هستند که باید به دادشان برسیم و به آنها تسهیلات مسکن بدهیم نه اینکه به دهک های ۴ به اوج وام خرید مسکن پردا

وی راجع به اثرگذاری صندوق بعد انداز مسکن یکم و همچنین وام مسکن با استفاده از اوراق، در زیاد کردن قدرت خرید مسکن خانوارها تصریح کرد: تسهیلات مسکن می بایست طولانی مدت باشد تا سود آن کم کردن یابد ولی در حال حاضر این تسهیلات با میانگین دوره زمانی ۱۰ ساله و سود ۱۸ درصد پرداخت می شود که در طول ۱۰ سال سود آن به ۱۸۰ درصد می رسد یعنی وام گیرنده باید دو برابر آن مبلغ را به بانک برگرداند.

بهمنی با بیان اینکه اقساط تسهیلات مسکن به علت زیاد بودن سود و کم بودن وقت بازپرداخت آن، اوج بوده و مردم در پرداخت آن با مسئله مواجه هستند، گفت: تأمین مسکن از وظایف دولت است که باید به این بخش یارانه بدهد تا بتوان وقت بازپرداخت تسهیلات را با نشانه کم کردن مبالغ اقساط، زیاد کردن داد.

وام مسکن جهت اقشار ضعیف و میانگین است نه دهک‌های اوج

وی افزود: سیستم اعطای تسهیلات با استفاده از بعد انداز، بسیار وقت بر است از سوی دیگر هزینه خرید اوراق تسهیلات نیز بالاست که باید فکری جهت آن شده است و روشی طراحی شود تا الزام خرید اوراق از بین برود.

عضو مجمع نمایندگان مردم استان البرز در مجلس تأکید کرد: من اعتقادی به پرداخت وام به مردم با انواع شرط و شروط مانند باقی ماندن پول در بانک جهت مدت طولانی ندارم. این دولت است که باید جهت بخش مسکن سیاست گذاری کرده و با تعیین یارانه های مناسب، امکان دریافت تسهیلات خرید مسکن با سود کم و وقت بازپرداخت طولانی را فراهم کند.

واژه های کلیدی: صندوق | اندازی | تسهیلات | استفاده | تسهیلات مسکن | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs