ماهواره ایران شهردار مدیریت مدیریت شهرداری

ماهواره: ایران شهردار مدیریت مدیریت شهرداری شورای شهر اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مجلس جهت بار پنجم از احمدی‌نژاد شکایت می‌کند؟

به نظر می‌رسد تاکنون مجلس بابت پرونده‌ای که احمدی‌نژاد طی آن به جبران ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمدهای نفتی واریز نشده به خزانه محکوم شده، شکایتی به دستگاه ق

مجلس جهت بار پنجم از احمدی‌نژاد شکایت می‌کند؟

مجلس جهت بار پنجم از احمدی نژاد شکایت می کند؟

عبارات مهم : پرونده

به نظر می رسد تاکنون مجلس بابت پرونده ای که احمدی نژاد طی آن به جبران ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمدهای نفتی واریز نشده به خزانه محکوم شده، شکایتی به دستگاه قضایی نبرده هست.

به گزارش کشور عزیزمان ایران ؛ «پرونده تخلفات نفتی احمدی نژاد جهت سال ۸۸ به جز خود او، چهار متهم دیگر هم داشته؛ مسعود میرکاظمی و غلامحسین نوذری وزرای نفت وقت، سیف الله مراسم خوش حالی ساز مدیرعامل شرکت ملی نفت و محمود نیکوسخن مدیر مالی وقت این شرکت. اینها اطلاعات جدیدتری است که محمد حسینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس راجع به یکی از پرونده های تخلفات نفتی احمدی نژاد ارائه کرده هست؛ همان پرونده ای که در سال ۸۸ باعث شد تا حکم محکومیتی به مبلغ ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان جهت مدیر دولت های نهم و دهم به وسیله دیوان محاسبات صادر شود. آن طور که محمد حسینی به منزل ملت توضیح داده، از مجموع این مبلغ تاکنون تنها ۲۶۵ میلیارد تومان به خزانه واریز و جبران شده است است.

مجلس جهت بار پنجم از احمدی‌نژاد شکایت می‌کند؟

رأی محکومیت قطعی محمود احمدی نژاد در این پرونده بهمن سال ۹۲، یعنی نزدیک به چهار سال پیش صادر شده است هست؛ پرونده ای که البته از اوایل سال ۸۸ یعنی بیش از ۴ سال قبل از آن در دیوان محاسبات مفتوح شده است بود. ماده ۶۱ قانون بودجه سال ۸۸ واردات بنزین، نفت و گاز را ممنوع کرده بود ولی بعد از آن با بررسی هایی که انجام شد، مشخص گردید که به رقم ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان واردات بنزین و نفت گاز با نفت خام معاوضه شده است است.

آن طور که عضو کمیسیون برنامه و بودجه توضیح داده، پرونده این تخلف نفتی در ابتدا چهار متهم داشته که نام محمود احمدی نژاد در بین آنها دیده نمی شده است هست؛ «دیوان محاسبات به استناد مواد قانونی مذکور جهت مسئول وقت وزارت نفت یعنی مسعود میرکاظمی و غلامحسین نوذری وزرای نفت و همچنین سیف الله مراسم خوش حالی ساز مدیرعامل شرکت ملی نفت و محمود نیکوسخن مدیر مالی وقت به عنوان اسامی متخلف در پرونده جهت پیگیری با مضمون اصلاح صورت های مالی سال ۸۸ و منظور کردن ۵ میلیارد دلار مطالبات خزانه دادخواست تهیه و جهت پیگیری به هیأت مستشاری ارجاع می دهد.» بعد از این ولی با توجه به لایحه دفاعیه این چهار مسئول وقت، مشخص می شود که واردات غیر قانونی بنزین در سال ۸۸ بر اساس دستور مستقیم محمود احمدی نژاد، مدیر دولت وقت انجام شده است بود. همین مسأله نه تنها پای احمدی نژاد را هم به میان ماجرا باز می کند بلکه احمدی نژاد را از تاریخ آذرماه سال ۹۱ در مقام خوانده و متهم اول این پرونده قرار می دهد.

به نظر می‌رسد تاکنون مجلس بابت پرونده‌ای که احمدی‌نژاد طی آن به جبران ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمدهای نفتی واریز نشده به خزانه محکوم شده، شکایتی به دستگاه ق

به دنبال این اتفاقات، دیوان محاسبات محمود احمدی نژاد را به علت عدم حصول صحیح درآمد عمومی کشور و عدم تحویل ارز ۷۶ میلیون بشکه نفت و در نهایت درآمد آن به خزانه خوانده ردیف اول معرفی می کند که به علت عدم حضور مدیر جمهوری در جلسه و ارائه دفاعیات با عنایت به ارسال دادخواست به دفتر مدیر جمهوری رأی غیابی صادر می شود. بعد از آن تاریخ از میان اسامی یاد شده است تنها رستم قاسمی، وزیر وقت نفت است که درخواست اعاده دادرسی می دهد؛ درخواستی که نماینده عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفته مورد تأکید قرار نگرفته و رأی هیأت سوم مستشاری در نهایت تأیید می شود. رأیی مبنی بر جبران ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمدهای نفتی واریز نشده به خزانه. ولی به گفته نماینده تفرش در مجلس، از این مبلغ تاکنون تنها ۲۶۵ میلیارد تومان جبران شده است هست. یعنی معادل کمتر از ۶ درصد کل مبلغ محکومیت.

بحثی که در این روزها و بعد از زیاد کردن اخبار پرونده تخلفات نفتی دولت قبل در محافل خبری مطرح می شود، این است که اگر با این عنوان برخورد مناسبی در همان وقت حضور احمدی نژاد و وزرایش در قدرت انجام شده است بود، می توانست حتی منجر به برکناری آنها شود. این عنوان را ولی محمد حسینی رد کرده و گفته که «هیأت های مستشاری جهت شخص مدیر جمهوری صلاحیت صدور رأی انفصال از خدمت ندارند. بلکه گزارش را به مجلس شورای اسلامی ارسال می کند و مجلس با توجه به قوانین و مقررات آن را بررسی و در صورت تشخیص تخلف، پرونده را به قوه قضائیه احاله می دهد.»

اما سؤال اینجاست که آیا احاله این پرونده به وسیله مجلس به دستگاه قضایی انجام شده است یا نه؟ مجلس مجموعاً چهار شکایت از دولت احمدی نژاد به دستگاه قضایی ارجاع داده هست. پرونده اول از این فهرست مربوط به تخلف احمدی نژاد در تعیین سرپرست جهت وزارت نفت و تصدی سرپرستی وزارتخانه هست. پرونده دوم به تخلف او در تشکیل ندادن وزارت ورزش و جوانان و معرفی وزیر مربوط می شود. در پرونده سوم شکایت شرکت راه آهن شهری پایتخت کشور عزیزمان ایران و حومه در آبان ١٣٨٩ به کمیسیون اصل ٩٠ بابت اجرا نشدن قانون استفاده از تسهیلات ذخیره ارزی جهت حمل و نقل ریلی و عمومی شهرها از سوی دولت مطرح است و در پرونده چهارم هم عنوان تخلف دولت سابق در تهیه نکردن اساسنامه شرکت های تابعه وزارت نفت مطرح شده است است.

مجلس جهت بار پنجم از احمدی‌نژاد شکایت می‌کند؟

بنابراین به نظر می رسد تاکنون مجلس بابت پرونده ای که احمدی نژاد طی آن به جبران ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمدهای نفتی واریز نشده به خزانه محکوم شده، شکایتی به دستگاه قضایی نبرده هست. چه آن که محمد حسینی هم راجع به اقدام مجلس گفته است: «این عنوان بر اساس ماده ۲۴ به مجلس ارسال شده است که جهت ادامه کار باید دید که مجلس چه اقداماتی تا به امروز انجام داده است.»

آیا در نهایت مجلس یک بار دیگر و این بار بیش از چهار سال بعد از آخر عمر دولت محمود احمدی نژاد از او شکایتی به دستگاه قضایی ارجاع خواهد داد؟ این سؤالی است که پاسخ آن احتمالاً باید در روزهای آینده مشخص شود.»

به نظر می‌رسد تاکنون مجلس بابت پرونده‌ای که احمدی‌نژاد طی آن به جبران ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمدهای نفتی واریز نشده به خزانه محکوم شده، شکایتی به دستگاه ق

واژه های کلیدی: پرونده | دستگاه | احمدی نژاد | محمود احمدی نژاد | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs